Dlaczego warto rozważyć zatrudnienie osobistego trenera?

Dobry trener zapewni Ci motywację i porady dotyczące bezpiecznej, efektywnej i dobrze dobranej rutyny ćwiczeń.

Ćwiczenia fizyczne są jednym z filarów profilaktyki chorób serca. Jednak w pewnym momencie możesz potrzebować pomocy w poprawieniu swoich nawyków treningowych. Być może ćwiczysz tylko zrywami, nie trzymając się regularnej rutyny. A może wpadłeś w rutynę i codziennie wykonujesz ten sam, stary, 30-minutowy wysiłek na bieżni.

Masz dolegliwości zdrowotne (takie jak wysokie ciśnienie krwi lub zapalenie stawów) lub inny problem fizyczny (na przykład stary uraz kolana lub pleców), który sprawia, że wahasz się, czy ćwiczyć. Z tych i innych powodów wynajęcie osobistego trenera może być rozsądną inwestycją.

Dobra forma jest kluczem

Prawdopodobnie najważniejszą rolą trenera personalnego jest nauczanie prawidłowej formy podczas ćwiczeń. Dobra forma oznacza nie tylko prawidłową postawę i mechanikę ciała podczas ruchu, ale także to, kiedy i jak oddychać.

Wiele osób, które ćwiczą na siłowniach, nie otrzymuje żadnych formalnych instrukcji dotyczących korzystania z maszyn. Ruch każdego rodzaju jest świetny. Ale jeśli pozwolisz, by profesjonalista pokazał Ci prawidłową technikę różnych ćwiczeń, uzyskasz bardziej zrównoważony trening, który jest na odpowiednim poziomie dla Twoich możliwości.

Niektórzy ludzie codziennie spacerują, ale nie wykonują żadnych ćwiczeń siłowych. Inni mają zupełnie odwrotne tendencje. Zrównoważony trening obejmuje nie tylko ćwiczenia cardio i siłowe, ale także ćwiczenia poprawiające równowagę i gibkość, a także ruchy zwiększające wytrzymałość. Zróżnicowana rutyna może pomóc zapobiec kontuzjom, zapobiec nudzie i poprawić zdolność do wykonywania innych czynności, od noszenia zakupów spożywczych po wymachiwanie rakietą tenisową lub kijem golfowym.

Oprócz stworzenia indywidualnej metody ćwiczeń, trener osobisty może zwiększyć motywację i pewność siebie. Ludzie nie zawsze lubią wychodzić poza swoją strefę komfortu. Należy starać się zachęcać ich do próbowania nowych ćwiczeń, ale zawsze na odpowiednim poziomie.

Lekcje oddychania

Zwracanie uwagi na swój oddech pomaga, zwłaszcza podczas ćwiczeń aerobowych, które przyspieszają bicie serca. Trener pomoże Ci upewnić się, że ćwiczysz na odpowiednim poziomie intensywności – nie za łatwo, ale też nie za ciężko.

Ciśnienie krwi może wzrosnąć, jeśli wstrzymasz oddech podczas wykonywania ćwiczeń siłowych. Dlatego ważne jest, aby wydychać powietrze podczas podnoszenia, pchania lub ciągnięcia, a wdychać podczas zwalniania. Możesz stwierdzić, że używasz zbyt dużego ciężaru, jeśli utkniesz w połowie podnoszenia lub będziesz chrząkać z wysiłku. Aby pozostać w bezpiecznej strefie, zmniejsz ciężar, który podnosisz.

Jeśli cierpisz na artretyzm, masz kontuzję mięśni lub stawów, dobry trener może wskazać modyfikacje lub alternatywne ćwiczenia, które nie pogorszą sytuacji. Na przykład, istnieje wiele różnych ćwiczeń na brzuch, które nie obciążają dolnej części pleców. Nie musisz też koniecznie siadać na podłodze, aby rozciągnąć mięśnie nóg i pośladków.

Niektóre siłownie i centra fitness mają osobistych trenerów na etacie lub zatrudniają ich jako wykonawców. Ale wielu z nich przyjdzie do twojego domu i może opracować dla ciebie domowy plan treningowy, nawet jeśli nie posiadasz żadnych maszyn ani specjalnego sprzętu.

Wybór osobistego trenera: na co zwrócić uwagę?

Zapytaj o doświadczenie trenerskie danej osoby, doświadczenie w pracy z klientami w Twoim wieku oraz podejście do projektowania programów dla klientów. Na koniec poproś o referencje, szczególnie od klientów takich jak Ty. Na początku zapisz się na kilka sesji, aby ocenić, jak dobrze Ty i trener pracujecie razem, zanim zdecydujesz się na coś dłuższego. Ceny są bardzo zróżnicowane, w zależności od miejsca zamieszkania i ewentualnych powiązań z siłownią. Możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, wynajmując trenera, aby zrobić małe sesje grupowe z tobą i z innymi osobami, którzy mają podobny poziom sprawności fizycznej i celów.